ANUNȚ
ŞCOALA GIMNAZIALA COMUNA BUDA , JUDEŢUL BUZĂU este beneficiară a proiectului PNRAS din cadrul PNRR începând cu data de 23.09.2022 pentru o perioada de 3 ani cu titlul
Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar – Școala Gimnaziala
Buda
Cod proiect : F-PNRAS-1-2022-1228

Cauzele care au determinat aplicarea în cadrul acestui proiect sunt:

procentul ridicat de copii rromi – aproximativ 65%;
numărul de elevi aflaţi în situaţie precară – 30%;
atitudinea negativă faţă de învaţătură şi muncă;
dezorganizarea familiei;modelul educaţional oferit de părinţi şi fraţi;
necesitatea dezvoltării profesionale a cadrelor care lucrează cu copii vulnerabili.
Scopul proiectului este reprezentat de prevenirea abandonului școlar și reducerea părăsirii timpurii a școlii și, implicit, creșterea ratei de tranziție de la învățământul secundar inferior — gimnazial la învățământul secundar superior — liceu sau învățământ profesional și tehnic.

Proiectul are doua obiective principale si anume:
a) diminuarea riscului de abandon școlar în perioada 2022—2025, cu încadrarea unității de învățământ într-o categorie de risc mai mic (OP1);
b) îmbunătățirea rezultatelor obținute de elevi în cadrul evaluărilor naționale și creșterea procentului de elevi care finalizează învățământul gimnazial (OP2).

Obiective specifice:
-reducerea abandonului scolar cu 50% din procentul actual
-cresterea promovabilitatii pana la 95%
-cresterea ratei de absolvire a clasei a VIII-a pana la 93%
-cresterea ratei de participare la Evaluarea Nationala pana la 95%

• cresterea numarului de elevi care obtin peste 6 la Evaluarea Nationala pana la 50%
  • reducerea ratei de absenteism pana la maxim 10%
  • formarea unui numar de 20 cadre didactice ale scolii in domeniile reducerii abandonului scolar, consiliere si orientare scolara si al utilizarii resurselor digitale in activitatile educative
  • consilierea unui numar de 60 parinti sau apartinatori ai elevilor aflati in situatie de risc in vederea reducerii abandonului scolar si a rate de absenteism
  • cresterea gradului de satisfactie a beneficiarilor proiectului

Beneficiarii proiectului sunt :
a) elevi cu varstele cuprinse intre 11 si 15 ani, care provin in totalitate din mediul rural, din familii dezavantajate sau asistate social: 97 /an I, 120 an II si 132 an III. Dintre acestia, 20 in acest moment sunt de etnie rroma, 3 elevi sunt in familii de tip social (in plasament), unul fiind cu cerinte educationale speciale.
Datorita mediului economic si geografic o mare parte din familii sunt sub pragul mimin de existenta, ceea ce produce migrarea in alte tari si abandonul copiilor in grija rudelor.
O mare parte din elevi au parintii plecati in strainatate, provocand astfel dezinteresul pentru invatatura.
Totodata, nivelul scazut de educatie al parintilor si lipsurile materiale, implica o alta parte din elevi la abandon scolar si absenteism.
Astfel, circa 100 de elevi vor beneficia prin diferite activităţi ( remediere , excursii, consiliere, masă caldă, rechizite şcolare, etc) pentru oferirea de şanse egale
b) 40 de parinti sau apartinatori ai elevilor aflati in situatie de risc, care vor beneficia de consiliere parentala
c) 20 de cadre didactice ale scolii care necesita cursuri de formare profesionala in domeniul prevenirii abandonului scolar, al desegragarii si al utilizarii instrumentelor digitale in procesul educational îşi vor îmbunătăţi competenţele în vederea promovării unor servicii educaţionale de calitate orientate pe nevoile elevilor
In acelasi timp, va creşte gradul de digitalizare în cadrul şcolii prin achiziţionarea de echipamente IT, modernizarea bibliotecii şcolii şi achiziţionarea de echipament sportiv.
În cadrul acestui proiect începând cu data de 06.12.2022 unitatea noastră şcolara va efectua următoarele achiziţii:

Denumire produs/servicii/ lucrăriEstimare demarare procedura
Workshop-uri pentru eleviian.23
Diplome participareian.23
Carti pentru clubul de lecturăian.23
Rechizite si materiale școlareian.23
Amenajare clasa inteligenta , colt de lectura  sala de sportian.23
Masă caldă oferită elevilor din grupul țintăian.23
Organizarea de excursiiapr.23
Cursuri formare cadre didacticeiun.23
Dotări săli de cursurifeb.23
Consumabile școlareian.23
Dotare cu clase inteligenteian.23
Subvenții, ajutoare, premiinov.23
Organizare de excursii școlarenov.23
Achiziție echipamente ITian.23
Consumabile școlaresept.23
Servicii de tipăriresept.23
Valoare estimată fără TVA796.221

PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană –,,UrmătoareaGenerațieUE”.